Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zprávy-Zkorumpovaný volič nevoli svobodně

28. 1. 2011

110126UhlKrupkaÚS

     Petr Uhl Právo 26.1.2011

     Zkorumpovaný  volič nevolí svobodně

     Za pouhé tři týdny vyhověl Ústavní soud (ÚS) nejen stížnosti, jíž někteří zastupitelé města Krupky usilovali o soudní vyslovení neplatnosti říjnových obecních voleb, ale řekl i obecně, že nakupování volebních hlasů je v rozporu s ústavním pořádkem.

     ÚS přitom nesměl o neplatnosti voleb či hlasování rozhodnout sám, mohl jen zrušit usnesení ústeckého krajského soudu (KS) z listopadu. Tehdy KS řekl, že v Krupce je hlasování neplatné jen ve třech z jedenácti volebních okrsků volebního obvodu, neb tam zjistil volební propagandu u budov, kde se volby konaly.

     Nakupování  hlasů (i když právě v těch třech obvodech bylo časté) nebylo pro KS důvodem, proč volby zneplatnit. Ano, i podle KS „by v nabízení peněz za hlasování pro určitou stranu bylo možné spatřovat nečestné a nepoctivé vedení volební kampaně v rozporu se zásadami dobrých mravů a morálky“. Ale tento „obchodně-tržní způsob“ voleb není porušením volebního zákona, řekl KS. Málokdy je cítit z nálezu ÚS tak silné právní a zároveň morální rozhořčení, jako tomu bylo včera při kritice výroku ústeckého KS o „obchodně-tržním způsobu“ volební kampaně.

     Podle ÚS není vůle voliče, který je zkorumpován, nezávislá. A zkorumpovaný volič se může stát, a v Krupce se to i ukázalo, náhončím pro další korumpování. Zákon je založen na nezávislosti voličovy vůle a už KS to měl tak posoudit, vyložil ÚS. Na obhajobu ústeckého soudu ale dodejme, že si nad kupčením aspoň morálně uplivl. To jiné soudy zamítaly volební stížnosti, aniž se nad tím byť jen pohoršily.

     Za vhození předem vyplněného volebního lístku volebního sdružení nazvaného „Česká strana národně-sociální a nezávislí kandidáti – Šance pro město“ se voliči vyplácelo 300 Kč, nabízel se mu oběd v restauraci U Buchtů, U Václava nebo U Žida. Rozdávaly se i nákupní lístky do Tesca. Voliče převáželi auty. Vedení ČSNS pak zveřejnilo, že kandidáti za toto sdružení nejsou členy jejich strany.

     Pojetí  KS bylo jen formální. Soud uvedl, že zákaz nečestné a nepoctivé  volební kampaně při volbách upravuje zákon přímo jen u voleb do parlamentu, a ne pro volby obecní a krajské. Napsal, že by to mohl zhojit ÚS, nebo doplnění zákona.

     Poté, co US vyhověl ústavní stížnosti, bude muset KS rozhodovat znovu. Bude se asi řídit právním názorem ÚS. Buď vysloví  neplatnost hlasování, to by se v Krupce volby opakovaly se stejnými kandidáty, nebo zneplatní volby, to by v nových volbách vystoupili kandidáti noví.

     Z politického hlediska lze mít dobrý pocit i z toho, že navrhovatelé  byli pestrou politickou směsicí, od tradičních stran jako ODS a KSČM, přes Věci veřejné až po Dělnickou stranu sociální spravedlnosti a zemanovce. Staré známé, že nezáleží na tom, co se říká, ale kdo to říká, opravdu už neplatí, a to je dobře.